Paszowe nowości ze świata
Rynek paszowy ciągle się rozwija i szuka nowych dróg skutecznego, zdrowego oraz ekologicznego dokarmiania zwierząt hodowlanych.
Zmiany w skarmianiu krzyżowym zwierząt hodowlanych
W 2022 roku wracają zakazane od 21 lat pasze z udziałem przetworzonych białek zwierzęcych, pochodzenia drobiowego lub świńskiego. 17 sierpnia 2021 r. Komisja Europejska wprowadziła zmianę w zakresie zakazu karmienia zwierząt gospodarskich, innych niż przeżuwacze, paszami z białkiem zwierzęcym. Zgodnie z nową regulacją możliwe będzie skarmianie krzyżowe. Dla trzody chlewnej będzie można podawać białko pochodzenia drobiowego, a dla drobiu–białko z trzody chlewnej. Mączka zwierzęca będzie wykorzystywana w produkcji mieszanek paszowych, których wprowadzenie na rynek szacuje się dopiero na koniec 2022 roku.
Wciąż trwają prace nad komponowaniem bezpiecznych, pełnowartościowych pasz, zawierających białko zwierzęce oraz możliwością łączenia ich z nowoczesnymi suplementami dla trzody hodowlanej i dodatkami paszowymi.
Owady jako składnik karmy dla zwierząt hodowlanych
Trwające od wielu lat badania nad wprowadzeniem do pasz składników owadziopochodnych dają coraz lepsze wyniki. Choć karmienie zwierząt niektórymi owadami jest dopuszczalne, to ich obecność w wysokojakościowych mieszankach pasz nie jest do końca usankcjonowana prawnie i naukowo. W 2022 roku dowiedziono, że stosowanie mączek owadzich pozytywnie wpływa na wydajność wzrostu drobiu, mikrobiotę przewodu pokarmowego i odporność. Zauważono, że tłuszcz z owadów może skutecznie zastąpić mniej przyjazne dla środowiska materiały paszowe, takie jak olej palmowy czy soja.
W wyniku kryzysu gospodarczego w Europie oraz rozregulowania dostaw z powodu wojny w Ukrainie, pełnowartościowa pasza z dodatkiem mączki owadziej to dobry, ekonomiczny kierunek rozwoju.