Porady żywieniowe dla hodowców gołębi
Hodowle gołębi czy to pocztowych, ozdobnych czy mięsnych, wymagają stosowania prawidłowego żywienia i odpowiedniej suplementacji witaminowo-mineralnej, dostosowanej do ich stanu fizycznego, fazy rozwoju oraz pory roku. O czym warto pamiętać?
Podstawowe składniki pasz dla gołębi
Gołębie cechują się krótkim przewodem pokarmowym i są z reguły ptakami, spożywającymi głównie zboża oraz nasiona roślin motylkowatych i oleistych. Pasze żywieniowe opierają się zatem na mieszankach jęczmienia, owsa, kukurydzy, a także nasion roślin, takich jak groch, siemię lniane, peluszka, fasola, konopie czy rzepak.
Bardzo ważną kwestią jest uzupełnianie witamin i minerałów, których może brakować ptakom w zależności od pory roku oraz sposobu chowu. Najczęściej wykorzystuje się wysokiej jakości dodatki paszowe dla gołębi, zawierające kompletne dawki wapnia, potasu, sodu, chloru, jodu, manganu, żelaza i wspomagających funkcjonowanie organizmu witamin. Ważne jest również dostarczanie żwirku mineralnego, pomagającego rozcierać ziarna w żołądku ptaków.
Żywienie dostosowane do pory roku
Dzięki właściwej obserwacji przez cały rok, hodowca jest w stanie ustalać optymalne dawki pokarmowe. Ptaki chowane na wolności, w okresie wiosenno-letnim poszukują samodzielnie pokarmu, dlatego wystarczy ich dokarmianie. Dla ptaków, żyjących w wolierach i w okresie jesienno-zimowym, warto wzbogacać podawane żywienie o składniki mineralne i witaminowe, zwiększane w czasie silniejszych mrozów. Dodawane do paszy dodatki dla gołębi wzmacniają odporność ptaków oraz zmniejszają ryzyko zachorowania i infekcji.
Dawki żywieniowe dopasowuje się do okresów pierzenia, rozrodu czy odchowu młodych gołębi. Młode gołębie i te w okresie lotowym wymagają mieszanek bogatych w białko oraz większych porcji dodatków witaminowo-mineralnych.